15.6.16

Moje retro ikony - Hedy Lamarr

     Hedy Lamarr to kolejna z sylwetek, którą chciałabym przybliżyć. Na świat przyszła w Wiedniu 9 listopada 1914 jako Hedwiga Eva Maria Kiesler. Jej ojciec był pochodzącym z Lwowa Żydem, dyrektorem banku. Matka Lamarr pochodziła z żydowskiej rodziny z Budapesztu, ale porzuciła judaizm na rzecz katolicyzmu.
     W drugiej połowie lat 20-tych zaczęła grywać w niemieckich produkcjach filmowych i teatralnych. W wieku 18 lat zagrała w filmie Ekstaza, będącym czesko-francusko-niemiecką koprodukcją. Ekstaza to film naprawdę niezwykły. Jest w nim sporo golizny, a także sceny damskiego orgazmu, ale nie jest to w żadnym wypadku produkcja pornograficzna. Przede wszystkim niesamowicie poetycka, lekko oniryczna, z echem niemieckiego ekspresjonizmu, który wydawał się już dawno umrzeć.
Kadr z Ekstazy


     Historia dziewczyny, będącej żoną dużo starszego od siebie, ale bogatego mężczyzny, uwikłaną w romans z dużo młodszym kochankiem, opowiedziana została w sposób niezwykły i moim zdaniem jest to najlepszy film z udziałem Lamarr. Jej hollywoodzka kariera to niestety rozczarowanie.
    Lamarr wyszła za mąż (po raz pierwszy, a mężów miała chyba z 6 w ciągu swojego długiego życia) w 1933 roku za Friedricha Mandla, który okazał się dość podłym draniem, który uwięził młodą małżonkę w jednej ze swoich rezydencji. Nie chciał dopuścić do tego by Lamarr grała już kiedykolwiek w jakimkolwiek filmie.
   U Mandla bywał i Hitler i Mussolini, a także szereg wojskowych i naukowców. Spotykali się na długich konferencjach odnośnie technologii wojskowej. Dla Lamarr była to jednak dość wartościowa lekcja, aktorka bowiem wkrótce miała zostać naukowcem.
źródło: wikipedia.org

    Najpierw jednak w 1937 roku uciekła od męża do Paryża, gdzie poznała Louisa Mayera, który zaproponował jej używanie pseudonimu Hedy Lamarr. W rok później Hedy znalazła się w Hollywood gdzie zaczęła grywać w ówczesnych popularnych produkcjach, zaczęło się od dramatów, z których najgłośniejszym był Algier z 1938 roku, potem było Boom Town, Towarzysz X - produkcja o dość propagandowym wymiarze, a także szereg innych, dość nieciekawych filmów. W późnych latach 40-tych zagrała w biblijnym blockbusterze o Samsonie i Dalili... Generalnie nic ciekawego.
źródło: wikipedia.org

     Dużo ciekawsza była jej praca naukowa. Lamarr opracowała system sterowania falami radiowymi, który opierał się na często zmieniających się częstotliwościach. Opatentowała swój wynalazek jako FHSS. Miał on sterować torpedami, jednak suma sumarum nie zastosowano go w drugiej wojnie światowej, ale dopiero w latach 60-tych. Technologia wynaleziona przez aktorkę jest nadal udoskonalana i stosowana do dziś. Dzięki niej możemy cieszyć się Wi-Fi czy Bluetoothem.
    Kariera Lamarr zamarła w latach 50-tych, a sama aktorka w kolejnych dekadach często miewała kłopoty prawne. Dwukrotnie próbowała obrabować sklep i coraz częściej udawała się w kierunku chirurga plastycznego, co kompletnie zrujnowało jej karierę. Podobno była też uzależniona od leków. Pod koniec swojego życia kontaktowała się ze światem zewnętrznym tylko za pomocą telefonu. Praktycznie nie opuszczała swojej rezydencji.
      Lamarr zmarła w 2000 roku, a jej prochy, zgodnie z życzeniem przewieziono do Wiednia.
I chociaż jej filmografia nie była zbyt spektakularna, to ze względu na rolę w Ekstazie i karierę naukową warto o Lamarr pamiętać.

2 comments:

  1. Ciekawa z niej postać i miała w sobie to coś, co sprawiało, że nie była tylko ładną buzią na ekranie, nawet nie biorąc pod uwagę jej kariery naukowej (swoją drogą, śliczna z niej była dziewczyna).

    ReplyDelete
    Replies
    1. Tak, jakaś trochę niepokojąca była jej twarz, ale i bardzo piękna :D lubię takie typy

      Delete