29.4.18

Jak zachować młodość i urodę? - dodartek do Mody i Życia Praktycznego - Czego wymaga każdy rodzaj cery?

     Pora na kolejny artykulik z mini-poradnika Jak zachować młodość i urodę? który napisano jakoś pomiędzy 1947 a 1949 rokiem. Tym razem mowa będzie o rodzajach cery. Co się zmieniło w poradach odnośnie codziennej pielęgnacji na przestrzeni dziesięcioleci? Wiele i niewiele. Z jednej strony tak, jak obowiązywał podział na cerę: normalną, mieszaną, tłustą i suchą, tak nadal obowiązuje, mimo tego, że mówi się, że tego typu charakterystyka to zdobycz ostatnich 30 lat. Jak widać, wcale tak nie jest. Zmieniły się natomiast sposoby pielęgnowania buziek. Gama produktów kosmetycznych znacznie się poszerzyła, toteż nie jesteśmy uzależnione od mydła, spirytusu i owsianki, chociaż ta ostatnia to wyjście znacznie lepsze niż syntetyczne peelingi, odkładające się w formie wysp w morzach i oceanach (tak!). Za to wszelkie zabawy z alkoholem i boraksem jednak Wam odradzam. Zapraszam do lektury:


Czego wymaga każdy rodzaj cery?

Czysta, gładka skóra, biało-różowa u blondynek, barwy kości słoniowej, matowobiała, oliwkowa u brunetek, to nie tylko nieodzowny warunek urody, ale przede wszystkim prawdziwy „dokument osobisty” zdrowia.
Żółte plamy na skórze, dowodzą złego funkcjonowania wątroby i woreczka żółciowego, wypryski świadczą o wadliwej przemianie materii, a nadmierna tłustość zdradza zbyt intensywne działanie pewnych gruczołów.
Poza tym skóra jest organem wydzielczym, chłonnym i wentylacyjnym naszego organizmu. Jest to jak gdyby płaszcz dany przez matkę naturę naszym mięśniom i kościom. Przez skórę wydziela się pot, skóra wchłania powietrze i słońce, skóra ochrania organizm od zimna, wiatru i wilgoci. Jak zaś czynności jej są ważne świadczy choćby to, że przy powierzchownym bodaj oparzeniu 1/3 powierzchni skóry człowiek umiera. Pacholęta rzymskie, których nagie ciałka patrycjusze nakazywali pokrywać złotym malowidłem, by podczas uczt udawały amorki, umierały po paru godzinach. Dusiły się nie mogąc oddychać skórą.
Dla zachowania więc młodości i zdrowia, jak najtroskliwszą uwagę musimy poświęcić skórze, dbać o całokształt zdrowia i takie odżywianie, które zapewni nam prawidłową przemianę materii.
Znamy 4 zasadnicze rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą, mieszaną.
Cera normalna ma odcień lekko różowy, jest w miarę sucha, jednak nie łuszcząca się, gładka i elastyczna, sprężysta, mało wrażliwa na wpływy zewnętrzne.
Cera sucha ma kolor mocniej różowy i skłonność do łuszczenia się, jest cienka, wrażliwa na środki chemiczne (mydło) i wpływy atmosferyczne. Jest to skóra najefektowniejsza tzw. „aksamitna” o drobnych zwartych porach, ale jest też skłonna do zmarszczek, więc należy ją szczególnie starannie odżywiać dobrymi kremami.
Cera tłusta ma kolor szarawo-żółty, jest lśniąca, często pokryta wągrami i ropiejącymi krosteczkami, zwykle ma rozszerzone pory. Jest mało wrażliwa na wpływy zewnętrzne.
Cera mieszana charakteryzuje się tym, że nos i czoło i broda są najczęściej pokryte skórą tłustą, policzki zaś skórą suchą lub skórą normalną.

Pielęgnacja Cery Normalnej
Twarz o cerze normalnej najlepiej myć dwa razy dziennie ciepłą wodą i mydłem łagodnym, spłukiwać wodą letnią. Raz lub dwa razy na tydzień należy skórę dokładnie oczyszczać preparatem alkoholowym np. spirytusem salicylowym.
Przed każdym myciem – dla odżywienia cery – należy wetrzeć w skórę delikatnymi ruchami dobry krem odżywczy, trzymając go na skórze około 15 minut.
Pod puder dobrze jest stosować suchy krem beztłuszczowy.

Pielęgnacja Cery Suchej
Myć dwa razy dziennie letnią wodą używając tylko podczas jednego mycia dobrego, przetłuszczonego mydła, za drugim zaś razem stosować zamiast mydła rozgotowane płatki owsiane. W ciągu dnia, dla oczyszczenia skóry, dobrze jest przemywać ją płynnym preparatem tłuszczowym (galaretka lub rzadki krem). Codziennie rano i wieczorem na 15 minut przed myciem wcierać w suchą skórę krem odżywczy, na noc również posmarować skórę zwłaszcza pod oczami, drobnym tłustym kremem.
Co drugi wieczór po umyciu, możemy zastosować trzyminutowy masaż „opukujący” przy użyciu tłustego kremu. Zabieg przeprowadzać w dobrze ogrzanym pokoju, aby krem się łatwo na skórze rozpuścił. Jeśli w pokoju jest chłodno, lekko ogrzać sam krem, który powinien wsiąkać w skórę bez rozciągania jej. Po zabiegu pozostawić  krem na twarzy, aby odżywiał skórę podczas snu. Następnego wieczoru po zabiegu nie stosować już po myciu żadnego kremu, by skóra mogła odpocząć. 
Raz na miesiąc wskazane jest stosować maseczki odżywcze. Doskonałe są np. z żółtka rozbitego na gładką masę z odrobinką miodu lub drożdży rozmiękczonych mlekiem na gęsty krem.

Pielęgnacja Cery Tłustej
Trzy razy dziennie myć twarz ciepłą wodą i mydłem siarkowym salicylowym lub alkalicznym, po czym spłukiwać wodą chłodną dla zamknięcia porów.
Dwa razy dziennie przecierać twarz płynem alkoholowym np. spirytusem salicylowym lub wódką borną, przygotowaną w sposób następujący: łyżeczkę kwasu bornego wpuścić do ½ szklanki, dodać ½ szklanki czystej wódki. Płyn ten wpływa na cerę osuszająco i oczyszczająco.
Miejsca, w których występują wągry przecierać codziennie płatkami owsianymi dobrze namydlonymi.
Skórę tłustą wystarczy raz na dwa dni posmarować przed myciem dobrym kremem odżywczym, pozostawiając go na 5 do 10 minut.
Przy cerze tłustej niewskazane jest używać podkładu pod puder. W wyjątkowych tylko wypadkach, gdy skóra na policzkach wykazuje skłonność do wysuszania, można pod puder dawać odrobinę kremu beztłuszczowego.

Pielęgnacja Cery Mieszanej
Pielęgnacja cery mieszanej jest dwutorowa. Myć twarz dwa razy dziennie ciepłą wodą i mydłem przetłuszczonym np. lanolinowym. Miejsca skłonne do wągrów i wyprysków przemywać w ciągu dnia płynem alkoholowym, części skóry skłonne do wysuszania pokrywać na noc kremem odżywczym, stosując pod puder podkład kremu beztłuszczowego.

Sposób wcierania kremu:
Krem należy wmasowywać w skórę jak najostrożniej, by jej nie porozciągać. Nałożyć krem na środek czoła, na policzki w pobliżu nosa i na brodę, następnie lekkimi ruchami – zawsze w kierunku zewnętrznym i ku górze – rozprowadzić krem po twarzy. Szczególnej uwagi wymaga rozprowadzenie kremu pod oczami – robimy to od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oczu w miejscu, gdzie znajduje się dolna krawędź oczodołów.

Jeśli artykuł się Wam podobał, będę bardzo wdzięczna za małą kawę.

No comments:

Post a Comment