17.4.18

Jak zachować młodość i urodę? - dodartek do Mody i Życia Praktycznego - Masaż zwalcza zmarszczki

    Wydawać by się mogło, że moda na masowanie twarzy przyszła do nas całkiem niedawno na skutek popularyzacji azjatyckiej pielęgnacji. Wszystkie te Sekrety urody Koreanek, czy masaże Tanaka, nie są jednak wcale niczym nowym, bowiem w bardzo wielu opracowaniach przed- i powojennych znaleźć można liczne sposoby na masowanie buziek. Ten, którym dzisiaj się podzielę pochodzi z niewielkiej książeczki Jak zachować młodość i urodę, będącego dodatkiem do pisma Moda i Życie Praktyczne, wydawanego w powojennej Polsce. Dodatek ten nie jest datowany, jednak da się wywnioskować, że ukazał się jeszcze w latach czterdziestych, bowiem Moda i Życie Praktyczne w 1949 roku zmieniło nazwę na Moda i Życie. 


  Broszurkę udało mi się dostać za darmo na wrocławskich Młynach. Na podartej okładce widnieje twarz Mari Gorczyńskiej, aktorki teatralnej i dyrektor Teatru Klasycznego w Warszawie (obecnie jest to Teatr Współczesny). Przed wojną występowała także na srebrnym ekranie np. w Trędowatej z 1926 roku, w Ziemi Obiecanej z 1927 roku, Przedwiośniu z 1928 roku, u boku Eugeniusza Bodo w Pieśniarzu Warszawy z 1934 roku, a także w wielu innych. W czasie drugiej wojny światowej prowadziła kawiarnię i wstąpiła do AK. Podczas powstania warszawskiego była łączniczką. Po wojnie występowała głównie na scenach teatralnych. Zmarła w 1959 roku.
  Stopniowo będę dzielić się artykułami z broszury. Na pierwszy ogień idzie artykuł Masaż zwalcza zmarszczki. Autor jest niestety nieznany, ale zawarte w nim porady, jak na lata 1946-1949, wydają się być bardzo świeże. Obecnie także używamy podkładu tłuszczowego do masaży: kiedyś był to smalec, obecnie cały szereg olejków do twarzy. Za to czym jest klepadełko? Nie mam seledynowego pojęcia. Przejdźmy jednak do samej treści:

     Nowoczesna kosmetyka wypowiedziała stanowczą wojnę zmarszczkom. Nie ma i nie będzie odtąd kobiet brzydkich, o twarzach pomarszczonych, pokrytych siatką bruzd. Pozostaną tylko kobiety zaniedbane, ale to już ich wina. 
     Za jedną z najskuteczniejszych broni w tej walce uważany jest masaż. Pod jego działaniem napływają do tkanki podskórnej soki odżywcze, uelastyczniają się i jędrnieją mięśnie, pracują intensywniej naczynia krwionośne, twarz wygładza się i młodnieje. 
    Są różne mechaniczne metody masażu twarzy. Najskuteczniejszy jest ręczny, ale wymaga umiejętności ruchów w zależności od umiejscowienia zmarszczek i rodzaju skóry.
    Masaż można stosować przy skórze zdrowej, czystej, bez żadnych krostek i podrażnień.
    Musi być wykonywany zawsze na podkładzie tłuszczowym. Najlepiej jest wykonywać go wieczorem przed snem, by skóra mogła w nocy głęboko oddychając, odpocząć.
   Czas masażu należy dostosować indywidualnie do każdej cery. Przeciętnie może on trwać od 5 do 10 minut, aż do wywołania przekrwienia. Kiedy skóra zaczerwieni się, jest to sygnał, że masaż należy przerwać. W ruchach masażu obowiązują następujące zasady: nasilenie ucisku na skórę należy stopniować: od najlżejszego do najsilniejszego, kierunek ruchu - od nosa do ucha. Pierwszy ruch polega na wygładzeniu skóry twarzy całą dłonią od nosa aż do skroni, drugi - na lekkim klepaniu lub ugniataniu skóry, w tym samym co poprzednio kierunku, trzeci - na rozcieraniu skóry twarzy ruchami półkolistymi całą dłonią, w tym samym, co przedtem kierunku. Wszystkie te ruchy należy powtórzyć kilka razy.
  Aby pozbyć się lub zapobiec tworzeniu się zmarszczek wokół oczu, należy zastosować następujący masaż: kciuki obu dłoni oprzeć mocno pod brodą, serdecznymi palcami obu rąk wykonywać masaż okrężny wokół oczu zaczynając od wewnętrznego kącika oczu, posuwając się następnie w górę ponad powiekę i w dół, aż do punktu wyjściowego.
  Również skuteczny w tym wypadku jest masaż "opukujący": trzymając ręce jak przy poprzednim, uderzamy lekko palcami obu dłoni poczynając od skroni aż do wewnętrznych kącików oczu.
   Dobry jest również masaż wykonywany klepadełkiem metalowym lub drewnianym. Masaż ten można stosować przy każdym rodzaju cery, 2-3 razy w tygodniu przez 2-5 minut zależnie od właściwości cery.
   Klepadełko przed każdym zabiegiem należy dokładnie oczyścić i zdezynfekować, a zwłaszcza jeśli używamy metalowego - najlepiej zanurzyć je na parę chwil w gorącej wodzie. 
  Zabieg wykonywany następująco: dokładnie oczyszczoną i wysmarowaną odżywczym kremem skórę uderzamy miejsce obok miejsca klepadełkiem. Siła jego uderzenia wywołuje przekrwienie skóry. Masaż przy użyciu tego przyrządziku jest nieskomplikowany, a bardzo skuteczny. Wzmaga on wybitnie elastyczność i prężność skóry. 


   Zapadnięte policzki: Trzema środkowymi palcami obu rąk uderzamy dość energicznie w całą powierzchnię policzków w kierunku od góry ku dołowi twarzy.
Pomarszczone powieki: Palcem wskazującym uderzamy delikatnie dolne powieki nałożywszy przedtem dużo kremu aby zapobiec wyciąganiu się skóry.
Poziome zmarszczki czoła: Trzema środkowymi palcami obu rąk  - masować czoło, uderzając lekko miejsce za miejsce. Delikatnie wygładzać zmarszczki w kierunku od środka czoła ku włosom i nosowi. 
Zmarszczki pod oczami: Kładąc palce - duży i wskazujący obu rąk - pod oczami, masować ruchem kolistym, na zewnątrz w okolicy skroni, a do wewnątrz w pobliżu oka, bardzo delikatnie.
Zmarszczki od nosa do ust: Wskazującymi palcami obu rąk - masować zmarszczki ruchem wirowym
Zmarszczki szyi i podbródka - Trzy środkowe palce obu rąk przesuwamy grzbietami w kierunku koniuszków uszu. Podobnie masujemy szyję. 


   Jeśli wpis się podobał, będę wdzięczna za małą kawę.

1 comment:

  1. Masaż twarzy przynosi wiele dobrego dla samopoczucia i też cery. Poczytajcie sobie na https://evospa.pl/co-daje-masaz-twarzy coś więcej o tym :)

    ReplyDelete