13.8.18

Wie schneidere ich das Kleid von heute? - wstęp - podręcznik szycia z początku XX wieku

    Oj będzie wiele odcinków tego cyklu. W moje łapki na targu w Świdnicy wpadł uroczy podręczni z początku XX stulecia, który skierowany był dla szyjących gospodyń domowych i drobnych krawcowych. Książeczka ma 50 stron, jest bogato ilustrowana rycinami przedstawiającymi techniki krawieckie z doby art nouveau, ale przede wszystkim zawiera mnóstwo porad odnośnie tego jak należy szyć, a konkretnie, jak należy wykańczać ubiory, tak by wyglądały one zgodnie z panującymi wówczas trendami. Jest to lektura niezwykle ciekawa i pomoże każdemu w identyfikacji ciuszków z początku XX wieku.
   Książeczka została napisana po niemiecku, wydano ją w Dreźnie, niestety rok wydania pozostaje nieznany, nie został nigdzie podany. Zapraszam Was do lektury wstępu i przygotowuje dla Was kolejny odcinek.
   Będę rzecz jasna bardzo wdzięczna za kawę.Wstęp
    Jedną z ulubionych aktywności dzisiejszej kobiety jest zajmowanie się przygotowywaniem jej ubrań. Wielu powie, że ta praca jest nie tylko dla niej droga, ale także pasuje do jej natury i budzi w niej wszystkie najlepsze cechy: pracowitość, smak, zmysł piękna , zaradność itp. Kiedy suknia jest uszyta i dobrze skrojona wywołuje brawa, to bardzo piękna chwila. Szycie sukni to krótka droga, by zaprojektować ją ta by podnieść piękno noszącego, zamaskować wszelkie usterki i być ucztą dla oczu, nie tylko dla kobiety, która ją nosi, ale dla wszystkich, którzy na nią patrzą. Chociaż trudno dogodzić zrzędliwemu pedantowi, ale linie naszych ciał nie są nakreślone dla oczu hipochondryków, ale dla tych, którzy są w stanie cieszyć się, że my ludzie potrafimy tworzyć coś pięknego, nawet jeśli to „tylko” sukienka. Ale ten, kto chce stworzyć sukienkę, musi spędzić na drobnych, ale mozolnych pracach wiele godzin. Zarówno profesjonalni krawcy w dużych miastach, czy małych miasteczkach, a także krawcowe z maleńkich stoisk o tym wiedzą.
    Nie należy w krawiectwie lekceważyć wyboru tkaniny, obecnej mody i kroju, które są drogowskazami, pokazującymi nam kierunek, ramy, na których tworzymy i budujemy. Ale kto chce szyć szykownie i nowocześnie, wie, że wszystko leży w rękach wykonawcy. Należy dobrać odpowiedni kształt i krój, ale także dobrze wykonać wszystko po drodze. Należy wziąć pod uwagę wiele drobnych szczegółów, teoretycznych i praktycznych, osobliwości obecnego sezonu, a także ogólnych i indywidualnych gustów, życzeń i pomysłów osoby mającej nosić strój. Nowa moda zawsze ma wiele cech, które można technicznie przetwarzać i dostosowywać w zależności od zapotrzebowania. Bez wątpienia złe wykonanie stroju może zepsuć wiele subtelności.
   Duże atelier zawdzięczają swoją reputację doświadczonym krawcom, którzy stosują odpowiednie tkaniny i kolory, łącząc to z dobrym smakiem, ozdobami i finezją, dzięki której, w oparciu o wieloletnią praktykę, przetwarzają materiał zgodnie z modą. Średnie krawcowe mają podstawowe kroje sukien, które wykańczają zgodnie z życzeniem klientki. Dyrektorzy atelier mody, wykształceni i utalentowani, zazwyczaj sięgają po nowe rodzaje i metody pracy w bardzo krótkim czasie. Wprawne oko jest w stanie wykryć tajniki nowoczesnej paryskiej toalety, szybkim spojrzeniem odkryć, a co najważniejsze skopiować najmniejsze szczegóły. Ale, dla mniejszych krawcowych, z dala od splendoru wielkich miast nie jest to tak łatwe. Często odbiór dzieła zależy od mniejszości, od małych, technicznych sztuczek, które pojawiają się w kolejnych sezonach.
    To, co chcemy zaproponować w książeczce „Jak powinnam uszyć dzisiejszą suknię?” to przynieść trochę pracochłonnego doświadczenia do zebrania w pracowni małej krawcowej, przy stole roboczym, tak by strój wypuszczany z jej pracowni był w swoim rodzaju idealny i był przyjemny do noszenia dla klientki. Czasami są to stosunkowo proste rzeczy, które chcą być widoczne, a jednak, tak, jak w przypadku jajka Kolumba, kto nie wie, na próżno usiłuje osiągnąć pewne efekty. Będziemy próbowali przedstawiać techniczne sztuczki nowej mody i krawieckich ozdób, a także tego jak je wykonać. W krótkich esejach przedstawimy sztukę krawiectwa naszym Czytelnikom. Chcemy pomóc uniknąć trudności, przed którymi staje początkująca krawcowa, czy szyjąca pani domu. „Jak powinnam uszyć dzisiejszą suknię?” chce być także przewodnikiem. Pojawiają się nowe rodzaje ozdób na sukienki, nowe wzory, a kobiety często zastanawiają się nadaremnie „Jak właściwie zastosować ten ozdobnik?”. Złe zastosowanie może zepsuć efekt.
    „Jak powinnam uszyć dzisiejszą suknię?” poda najnowsze porady i informacje. Chcemy także podzielić się wskazówkami odnośnie najlepszych materiałów. Wiele drobiazgów uzupełnia nowoczesną toaletę: dziś to subtelnie dobrane barwy i przyozdobione lekką ręką, gustowne krawaty i żaboty, nowatorskie pompadury i tym, co jeszcze może być wcielone jako akcesoria toaletowe. To przyjemne rzeczy, cenione przez każdą kobietę, które bogaci ludzie kupują po wysokich cenach. My chcemy dać instrukcje dla wykwalifikowanych rąk, aby zrobić je samemu. Sądzimy, że również w tym obszarze nasza książeczka okaże się cennym doradcą.

No comments:

Post a Comment