28.1.19

"1910-1932" o modzie plażowej z sierpnia 1932 z broszury Kaufhaus Wilhelm Joseph

  Mam dla Was małe, niezobowiązujące tłumaczenie, krótkiego artykuliku, z broszury reklamowej domu handlowego Wilhelm Joseph, który mieścił się w Berlinie, na ulicy Hauptstrasse 163. Kamienica ta nadal istnieje i obecnie funkcjonuje tam wielki sklep z rowerami. am budynek jest bardzo ładny i jak będziecie w okolicy, można zajrzeć, chociaż jej forma została znacznie uproszczona.
  Co do samego artykułu to jest on o tyle ciekawy, że zestawia on modę z lat dziesiątych, z modą z początku lat trzydziestych, oczywiście chwaląc nowoczesne rozwiązania i zdobycze emancypacji, ale doceniając kunsztowność dawnych ubiorów. Nie zmienia to jednak faktu, że autorzy wychodzą z założenia, że możliwość uprawiania sportu i swobodnego pływania jest im o wiele bardziej bliższa niż robótki ręczne i unikanie słońca. Zresztą, same i sami przeczytajcie:


1910-1932:
Im bardziej odzież wieczorowa stara się ożywić style z dawnych lat, odkrywając wszystko to co było śliczne i romantyczne, tym bardziej wyemancypowana staje się moda sportowa. Tak bardzo nowoczesna, zaskakująca i bardzo rewolucyjna jest ona, w porównaniu do tego, co było rozumiane jeszcze 20 lat temu jako ubiór sportowy. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie kostiumów kąpielowych. Spodnie, dochodzące do kolan, nie tak długie jak suknia wieczorowa, ale uszyte z grubych tkanin, satyny, czy tafty – tak prezentował się strój kąpielowy z 1910 roku. To raczej oczywiste, że nie można było mówić o żadnej przyjemności z kąpieli w takim odzieniu. Ciało było jeszcze wówczas nieodkryte – nadal uznawano, że nie przystoi pokazywać go, a kobiety tamtych czasów nie były przyzwyczajone do oglądania się nawzajem. Dzisiaj obowiązują inne zasady – wełniany jersey, wycięty najbardziej jak to możliwe. Taki jest uniform plażowy – innego wyjścia nie ma. Plecy są odsłonięte, stanik i spodenki często są zrobione z lekkiej wełny. Na plaży, kiedy wychodzisz z przebieralni, obowiązuje drugi uniform: piżama, z długimi, szerokimi, albo krótkimi i obcisłymi spodniami, wedle uznania. Uznano, że skoro masz ciało, możesz pokazywać je na słońcu. Jeśli w to uwierzysz, to twoje ciało, także stanie się wystarczająco piękne, by je eksponować, a nie ukrywać pod 5 metrami czarnej tafty!


1.       Elegantki z 1910 roku spędzały długie godziny na plaży, zajmując się robótkami ręcznymi, jednocześnie chroniąc się przed każdym promieniem słońca.

 Dwie piękne paryżanki w eleganckich kostiumach uszytych z jedwabnej tafty anno 1910.

Matka z dziećmi podczas poszukiwania muszelek na brzegach Morza Północnego, 1910 rok

    Plaża w Trouville – 1910

Obecnie opalone ciało stało się modne
   Kobiety z 1932 roku dzielnie idą na trampolinę i skaczą do wody.
     Możesz nadal zajmować się robótkami ręcznymi, ale jest wiele innych rzeczy do robienia.Plażowanie teraz – matka z dzieckiem idąca do domu w plażowej piżamie. 
Podobało się? Co powiecie na kawę?

No comments:

Post a Comment