25.2.17

Jak ocenić wiek twojej sukienki? - poradnik dla początkujących.

  Dostaję całkiem sporo próśb odnośnie oceniania wieku ubrań. Przyznam szczerze, że długo nie miałam o tym większego pojęcia, dopóki sama nie stałam się właścicielką ubrań z lat 1940-1950, dlatego będę pisać głównie o tym okresie. Paradoksalnie krój często może nas zmylić. Powrót na modę lat trzydziestych i czterdziestych miał miejsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - powstawały wtedy pierwsze marki szyjące retro ubrania. Jak więc ocenić czy nasza sukienka jest z lat czterdziestych, czy osiemdziesiątych?
Obrazek z magazynu Mode und Waesche - nr 12 1938/39

Przede wszystkim należy przyjrzeć się szwom ubrania - te nowsze najczęściej są wykańczane na overlocku. Overlocki upowszechniły się w połowie lat sześćdziesiątych, więc jeśli zauważycie charakterystyczny szew wykańczający jak we współczesnych ubraniach, to najprawdopodobniej znaczy, że ciuszek należy do tych nowszych. Chociaż niekoniecznie.
     Sam szew overlockowy powstał pod koniec XIX wieku, ale długo był on rzadkością, a jak już się pojawiał to był znacznie mniej gęsty od współczesnego (głównie w odzieży męskiej i sportowej, a także w dzianinach!). Ten typ wykańczania nazywa się merrowingiem (od nazwiska wynalazcy): i wygląda tak: Klik! i jak widzicie prezentuje trochę inaczej niż jego współczesny odpowiednik (ale część osób w krajach anglosaskich nadal woła na to "merrow"). Ubrania, które wykończono tą techniką pochodzą w dużej mierze ze Stanów Zjednoczonych, w Europie stanowią raczej rzadkość. Amerykańskie ciuszki często podklejone są taśmami wyglądającymi jak parciane, co też nie było powszechne w Europie.
    Generalnie jednak ubrania z lat 30-tych i 40-tych najczęściej wykończone są ręcznie, bądź zwykłym obrzuceniem (chyba, że mowa o jakimś mega kunsztownym krawiectwie, bądź popularnej wówczas firmie). Czasami, jak na przykład przy aksamicie, czy grubszych materiałach, zapasy nie są zabezpieczone.
Lniana spódnica z lat czterdziestych - wykończenieAksamitna sukienka z lat czterdziestych - wykończenie
Spódnica współczesna - wykończona overlockiem

Inną wskazówką może być suwak. W ubraniach damskich suwaki zaczęto stosować w drugiej połowie lat trzydziestych. Najczęściej były one krótkie i mieściły się z boku, na wysokości talii (przez to rzeczy z lat 30 i 40 stosunkowo trudno się wkłada, inna sprawa, że mają dość małe otwory na głowę). Były to suwaki metalowe i nie kryte, kryte zamki to późniejsza historia. Suwaki plastikowe, choć wymyślone w latach czterdziestych, do użytku w modzie weszły w latach sześćdziesiątych.
     Z zamkami jest ten problem, że stosunkowo często je się wymienia. Stąd, jeśli widzicie, że suwak w waszym ubranku jakoś odstaje, jest niezbyt dobrze przyszyty i wygląda na nowszy od reszty- najprawdopodobniej tak właśnie jest. Ostatnio na swapie jedna z dziewczyn miała wełnianą spódnicę z lat pięćdziesiątych z wymienionym suwakiem, który ktoś przyszył ręcznie. Podobnie sprawa ma się z zapięciami w bieliźnie: w latach 30-tych, 40-tych i 50-tych dominowały metalowe elementy.
Spódnica z lat czterdziestych - zamek

Sukienka z lat czterdziestych - zamek

Sukienka współczesna - zamek
Sukienka z lat czterdziestych - zamek

Kolejną wskazówką co do tego, że ciuszek jest wiekowy może być metka: drukowane metki dość rzadko występowały w latach 40-tych, głównie były one wyszywane, natomiast już w latach 50-tych drukowane metki zalały rynek. Nie było też rozmiarówki S-M-L, ta pojawiła się znacznie później (najpierw w ubraniach męskich, potem damskich). Przy metkach i ich identyfikacji niezwykle pomocna jest strona Vintage Fashion Guild, gdzie znajduje się potężny wykaz metek z dawnych lat i ich stopniowej ewolucji. Z tym, że obejmuje głównie firmy anglosaskie. Niemieckich, czy jakichkolwiek bliższych nam, jest niewiele.
       Tkanina może być ryzykowna do oszacowania, ale można sprawdzić czym jest nadpalając ją. Na Vintage Fashion Guild znajduje się cała rozpiska co do tego, jak zachowują się podpalone materiały. Z tym, że jeśli nie mamy zapasu, to jest to raczej ryzykowna opcja. Czytałam na polskich internetach, że do lat 50-tych nie było żadnych sztucznych i syntetycznych tkanin i dzianin. To nieprawda. Wiskoza (materiał sztuczny, nie syntetyczny) święciła tryumfy w latach 30-tych i 40-tych. Pierwsze poliestrowe (syntetyk) sukienki szyto w latach 40-tych, a sam materiał opracowano w latach trzydziestych.  Jeśli za to chodzi o spandex (inaczej elastan), to pojawił się pod koniec lat 50-tych, ale popularny stał się dużo później- w latach 80-tych. Niestety, wcześniej istniało mnóstwo nazw syntetyków, a nie znam nawet połowy z nich, więc będę raczej marną pomocą.
Metka z kapelusza - lata czterdzieste

Metka z kapelusza - lata czterdzieste

        Moda była i jest stałym polem eksperymentów, dlatego precyzyjne oszacowanie, nie zawsze jest łatwe, ale te wskazówki powinny nieco ułatwić wam określenie wieku waszego ubranka. Jeśli macie jakieś ciuszki, które są dla was zagadkowe, to piszcie do mnie i wysyłajcie zdjęcia. Postaram się Wam pomóc, jeśli tylko będę w stanie.

2 comments:

  1. Dzień dobry,czy nadal można do Pani napisać w sprawie wieku ubrania? Znalazłam piękną marynarkę Diora, ale określenie jej wieku jest dla mnie zagadką. Pozdrawiam

    ReplyDelete