30.3.20

ABC Mody – nr 1/1931 - Stroje wizytowe dla pań i panów

Dzisiaj dla Was krótki artykulik z dość ciekawej gazetki Abc Mody wydawanej w przedwojennej Polsce. Format o tyle interesujący, że nie koncentrował się na jednej tylko płci, a składał się z niewielkich artykułów o modzie damskiej i męskiej. Każda z części przedzielona była rycinami, tak, że po jednej stronie kartki były trendy dla kobiet, po prawej dla mężczyzn.
Co jednak proponowano w pierwszych miesiącach 1931 roku jako strój wizytowy?


ABC Mody – nr 1/1931
    Z wizytą

      Towarzyskie życie, wskutek wojny ucierpiało wiele. Przyzwyczajenie w czasach wojny do swobody stroju i brak mieszkań, spowodowały upadek obowiązujących form towarzyskich. Dziś czasy przyniosły nam dawne zwyczaje, a nawet w strojach wizytowych zaostrzyły je znacznie.
      Dla pań wraca suknia czarna jedwabna, czyniąc jedynie sezonowe ustępstwa na rzecz innych kolorów, jak obecnie ciemnozielonego lub brązowego [w oryginale bronzowego].
     Suknie te, nie powinne być krótsze, jak do połowy łydki i nie dłuższe, niż do kostek, o linjach bezwzględnie spokojnych i równym cyrklu.
     Jaśniejsze wykończenie dekoltu, zawsze czyni miłe wrażenie i temu należy przypisać długotrwałe powodzenie, jakiem się cieszą białe kołnierze i mankiety.
    Noszenie tak modnych dziś korali, jako jedynego przybrania sukni nadaje się raczej do tualet wieczorowych.
   Na suknie wizytowe najbardziej nadają się następujące materiały: crepes tifilis, marocain, mongol, satin i banjo – a więc przeważnie materje bez połysku.   Niemniej ostre przepisy mody obowiązują w tej mierze panów. Nosić należy trzy zasadniczo modne rodzaje garniturów wizytowych: smoking na „wielkie wizyty”, żakiet na bardziej oficjalne i garnitur zwykły w trzech odmianach: ciemna marynarka dwurzędowa i jasne sztuczkowe spodnie ciemna marengo marynarka jednorzędowa i sztuczkowe spodnie, wreszcie cały zupełnie ciemny garnitur bez żadnych deseni.
   Do smokinga i żakietu nosi się obuwie lakierowane, do marynarek czarne, matowe, skromne, a zatem dystyngowane. Żakiet używany na zachodzie, jako strój oficjalny przez dyplomację, zaczyna i u nas zyskiwać coraz więcej zwolenników wśród szerokich sfer.
   Do wszelkich garniturów wizytowych prócz smokinga, osi się długie, szerokie wiązane, ciemne krawaty.       Należałoby także pamiętać, że nosić należy kołnierzyki stojące z wykładanemi różkami, bieliznę czysto białą bez deseni.
   Rękawiczki jasne, lub ciemne są konieczne, a getry mogą być używane jedynie do żakietu ciemniejszych odcieniach.Jeśli wpis się Wam podobał będę wdzięczna za kawę.

2 comments:

  1. Nie mam jak przez fejsa, bo nie mam fejsa, ale ogromne dzięki za polecenie Skorpiona!

    ReplyDelete
    Replies
    1. :D cieszę się, mam nadzieję, że książka podejdzie :)

      Delete